Komisja Stomatologiczna

ORL w Krakowie

Komisja Stomatologiczna ORL w Krakowie serdecznie na pierwszy powakacyjny wykład w ramach cyklu kształcenia ustawicznego, który odbędzie się w dniu 24 września 2016 r. w godz 10.00-14.00 (sobota) w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Rolniczego, Al. 29 Listopada 46 w Krakowie

 

Wykład poprowadzi:
prof. dr hab. Katarzyna Emerich
specjalista stomatologii dziecięcej; kierownik Katedry i Zakładu Stomatologii Wieku Rozwojowego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego; członek EAPD, IAPD oraz ADA; z-ca redaktora naczelnego „European Journal of Paediatric Dentistry”; członek Państwowej Komisji Egzaminacyjnej w dziedzinie stomatologii dziecięcej, autor i współautor ponad 160 prac opublikowanych w kraju i za granicą; doświadczony wykładowca konferencji polskich i międzynarodowych.

Temat wykładu:
Stomatologia dziecięca – nie musi być trudna!

W ich ramach będzie mieć miejsce zaplanowanie i przeprowadzenie leczenia stomatologicznego u małego pacjenta oraz utrzymanie efektów terapii. Specyfika pracy z małym dzieckiem oraz – co czasami bardziej skomplikowane – z jego rodzicem lub opiekunem stawia lekarza przed szeregiem wyzwań. Na każdym etapie, począwszy od właściwej diagnozy i doboru metod terapeutycznych, poprzez sam proces leczenia, kończąc na wizytach kontrolnych, klinicysta napotyka na trudności tak techniczne, jak i komunikacyjne.
Cały ten proces wymaga dobrego przygotowania merytorycznego oraz umiejętności psychologicznych. Leczenie zębów u dzieci nie może ograniczać się do leczenia zachowawczego (zakładania wypełnień), czy chirurgicznego (ekstrakcje). Główny ciężar powinien być kładziony na zapobieganie dalszemu rozwojowi choroby. Trzeba pamiętać, że choroba próchnicowa zębów jest procesem wieloczynnikowym, a samo likwidowanie ubytków nie leczy choroby i nie hamuje jej postępu. Podczas wykładów przedstawione zostaną codzienne dylematy kliniczne, towarzyszące leczeniu dzieci i młodzieży. M.in. zostaną omówione następujące ważne aspekty:
 • współpracy z małym pacjentem oraz jego rodzicami,
 • zapobieganie oraz leczenie próchnicy wczesnego dzieciństwa (ECC),
 • sprawowanie „opieki” nad świeżo wyrzynającymi się pierwszymi zębami trzonowymi stałymi oraz zaburzenia obserwowane w tych zębach (MIH), postępowania po urazach zębów oraz możliwości terapeutyczne

Zgłoszenia i informacje:
Biuro Komisji Stomatologicznej ORL w Krakowie,
mgr Krystyna Trela, tel. 12 619 17 18
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Serdecznie zapraszamy